Po nieudanej inauguracji i porażce ze Spisski Rytieri, w drugiej kolejce Alpe Adria Cup podejmiemy we własnej hali Dinamo Zagrzeb, zespół który w obecnej edycji pucharu również nie posmakował zwycięstwa.

Klub koszykarski Dinamo Zagrzeb powstał w 1972 roku jako Basketball Club Rudeš z inicjatywy kilku entuzjastów koszykówki z dzielnicy Rudeš w Zagrzebiu. Współczesny klub Dinamo swoje początki ma w 2006 roku, kiedy to doszło do swoistej rewolucji w jego funkcjonowaniu. We władzach klubu doszło do zmiany warty i objęcia sterów przez młodych koszykarskich aktywistów. Opracowano nową strategię, która zakładała położenie nacisku na szkolenie młodzieży z czego Dinamo słynie do dnia dzisiejszego. Choć w stolicy Chorwacji króluje piłka nożna (zespół piłkarski Dinama to 24 krotny mistrz kraju) to jednak koszykówka przyciąga sporą rzesze fanów, wśród których najzagorzalsi – Bad Blue Boys, potrafią prowadzić gorący doping.

W uprzednim sezonie ligowym chorwackiej ekstraklasy zespół Dinama po rundzie zasadniczej zajął 7. miejsce z bilansem 15 zwycięstw i 17 porażek. W ćwierćfinale spotkali się z późniejszym triumfatorem całych mistrzostw zespołem KK Zadar i zdołali wygrać jeden mecz (jak się później okazało była to jedyna porażka Zadara w fazie play off).

Obecny sezon chorwackiej Premijer Liga podopieczni trenera Josipa Sesara rozpoczęli bardzo udanie. W pierwszych 7 meczach zaliczyli 6 zwycięstw. Co ciekawe zespół Dinama został zbudowany praktycznie wyłącznie z młodych chorwackich koszykarzy (jedynie 19 letni Stipe Dugandzic posiada obywatelstwo Bośni i Hercegowiny), których średnia wieku oscyluje wokół 25 lat. Ich styl gry opiera się na szybkiej ofensywie i poszukiwaniu dogodnych sytuacji do rzutów zza linii 6,75 m, a trzeba przyznać, że mają prawdziwych fachowców w tej dziedzinie koszykarskiego rzemiosła. Ich skuteczność w rzutach za 3 pkt. przekracza 40 % i wydatnie pomaga w uzyskiwaniu średnich w zdobywanych punktach na poziomie 88 pkt. Wśród kluczowych graczy Dinama wyróżnić należy skrzydłowego Hrvoje Garafolic, który notuje średnie na poziomie 13,5 pkt., 4,8 zbiórki, 4,8 asysty oraz 2,2 przechwytu. Co istotne Garafolic może z powodzeniem rozciągać grę pełniąc rolę „stretch four”, a jego skuteczność w rzutach za 3 pkt. przekracza 40 %. Ważną rolę w zespole pełni 38 letni weteran Ivan Novacic, który pomimo zaawansowanego wieku w dalszym ciągu zdobywa średnio 16,2 pkt. przy skuteczności rzutów z gry na poziomie 58,7 %.

Na arenie międzynarodowej zespołowi Dinama nie wiedzie się już tak dobrze jak na krajowym podwórku. W Pierwszych dwóch meczach Alpe Adria Cup ponieśli dwie porażki z zespołami BK Sluneta Usti nad Labem – 73:81 oraz OSC Capital Bulls, choć w ostatnim meczu z Austriakami zabrakło bardzo niewiele – 91:94.

Wszystkich fanów basketu z Dąbrowy Górniczej i okolic zapraszamy do Hali Centrum im. Zygmunta Cybulskiego 08.11.23 r. godz. 18:00

Bilety do kupienia TUTAJ

Mecz będzie można również obejrzeć na oficjalnym profilu Alpe Adria Cup na platformie YouTube