Już 23 września po wakacyjnej przerwie do dąbrowskiej hali Centrum im. Zygmunta Cybulskiego powrócą koszykarskie emocje na najwyższym poziomie. Na inaugurację rozgrywek Orlen Basket Ligi nasz zespół zmierzy się ze Śląskiem Wrocław, najbardziej utytułowanym klubem koszykarskim w Polsce. W 2022 roku wrocławianie świętowali swój 18. tytuł mistrzowski, a w ubiegłych rozgrywkach zdobyli srebrne medale ustępując pola w finale zespołowi Kinga Szczecin.

Nasz zespół przystępuje do kolejnych rozgrywek koszykarskiej ekstraklasy w zupełnie nowej odsłonie. Zmiany nastąpiły zarówno w sztabie szkoleniowym jak również wśród kadry zawodników, którzy będą reprezentować Dąbrowę Górniczą. Za powodzenie całej operacji pod nazwą Orlen Basket Liga 2023/2024 odpowiedzialny jest nasz nowy trener Boris Balibrea, którego wspierać będą dwaj asystenci – Adam Engström oraz Michał Dukowicz. Zespół bardzo intensywnie przepracował okres przygotowawczy i wszyscy naprawdę nie mogą się już doczekać kiedy pojawi się możliwość sprawdzianu na parkiecie i prawdziwa rywalizacja o punkty!

W meczu inauguracyjnym los skrzyżował nas ze znakomitym zespołem Śląska Wrocław, który w offseason przeszedł prawdziwą metamorfozę. Wszystko zaczęło się od rezygnacji trenera Ertugrula Erdogana, który po zdobyciu wicemistrzostwa Polski skorzystał z opcji przedwczesnego rozwiązania kontraktu. Po pojawieniu się tego jakże atrakcyjnego wakatu, karuzela transferowa nabrała prawdziwego rozpędu. Na nowego headcoacha Śląska typowano: Vladmira Jovanovića, Verdrana Bosnica, Dariusa Maskoliunasa, Jure Zdovca, Sharona Druckera, czy też Massimiliano Menettiego. Ostatecznie zarząd klubu zdecydował się zakontraktować doskonale znanego w polskiej rzeczywistości koszykarskiej Oliviera Vidina. Serbski szkoleniowiec powrócił do Wrocławia po dwuletniej przerwie. Wcześniej był trenerem WKS-u w latach 2019-2021. W swoim pierwszym sezonie pracy, który zakończył się przedwcześnie ze względu na pandemię koronawirusa, zajął ze Śląskiem siódme miejsce w Energa Basket Lidze. Kolejny sezon to brązowy medal mistrzostw Polski wywalczony po emocjonującej serii z Legią Warszawa. W poprzednich rozgrywkach trener Vidin prowadził zespół Zastalu Zielona Góra, który pomimo znaczących trudności natury organizacyjnej spisywał się powyżej oczekiwań i ostatecznie zajął 9. miejsce znajdując się tuż za play off. Olivier Vidin to jedna z najbarwniejszych postaci na ławce trenerskiej w Polsce ostatnich lat. Słynie z pozytywnego i otwartego usposobienia, a także wysokich zdolności motywacyjnych oraz nacisku na przygotowanie mentalne zespołu. Prowadzone przez niego drużyny zawsze odznaczały się intensywnością gry, twardą obroną i zdecydowanym atakiem na kosz rywala i wszystko wskazuje na to, że tak też będzie w tegorocznym Śląsku Wrocław. Zespół wicemistrza Polski po zakończonym sezonie opuścili również kluczowi zawodnicy w osobach: Jeremiaha Martina (BC Enisey Krasnoyarsk), Aleksandra Dziewy (Veolia Towers Hamburg), Ivana Ramljaka (Union Poitiers Basket 86), Jakuba Karolaka (Start Lublin), czy też Szymona Tomczaka (Trefl Sopot). Na ich miejsce sprowadzono godnych następców, więc wydaje się, iż nie można liczyć na jakikolwiek spadek jakości ich gry. Takie nazwiska jak obwodowy  Hassani Gravett (w ubiegłym sezonie EWE Baskets Oldenburg), środkowy Dusan Miletić (Basquet Girona), rozgrywający Jawuan Evans (Maccabi Rishon LeZion, w CV ma również występy w NBA!), czy też Saulius Kulvietis (Buyukcekmece) dają gwarancję, iż Śląsk Wrocław w tegorocznej Orlen Basket Lidze będzie ponownie bardzo groźny. Tą tezę potwierdzają bez wątpienia wyniki meczów sparingowych Śląska, który w trakcie przygotowań do sezonu w pokonanym polu zostawił takie zespoły jak Stal Ostrów Wielkopolski, BK KVIS Pardubice, BK Opava (Mistrz Czech), czy też niemiecki  Syntainics MBC.

Śląsk Wrocław to znakomita marka na koszykarskiej mapie Polski. Zespół, który rywalizację w rodzimej ekstraklasie po raz kolejny będzie łączył z występami w prestiżowym EuroCupie. Nowy/stary trener Olivier Vidin i przygotowany przez niego zespół z pewnością dołoży wszelkich starań, aby nie rozczarować swoich fanów i zaprezentować atrakcyjną i ofensywną koszykówkę. Nasi koszykarze również nie szczędzili wysiłków podczas przygotowań do sezonu i czują się gotowi do rozpoczęcia zmagań. Tak wymagający rywal jak Śląsk będzie znakomitą okazją do prawdziwego sprawdzianu, a co za tym idzie kibice mogą spodziewać się wspaniałych koszykarskich emocji. W przerwie meczu również nie zabraknie emocji, ponieważ po raz pierwszy odbędzie się KOSZYKARSKA KUMULACJA.

Wszystkich fanów basketu z Dąbrowy Górniczej i okolic zapraszamy do Hali Widowiskowo-Sportowej „Centrum” im. Zygmunta Cybulskiego 23.09.23 r. godz. 15:30

Bilety do kupienia TUTAJ

Mecz będzie można również obejrzeć na platformie streamingowej Emocje.TV