Sezon 2022/2023 był wyjątkowy dla naszego klubu ponieważ mieliśmy okazję do świętowania 30 lecia istnienia naszej organizacji. W ramach hucznych obchodów tej okrągłej rocznicy odsłonięto pamiątkową tablicę Zygmunta Cybulskiego, który został patronem naszej hali, a do tego zorganizowaliśmy wyjątkowe spotkanie dla naszych wspaniałych kibiców podczas, którego na „srebrnym ekranie” zaprezentowaliśmy film „MKS druga rodzina”. Film powstał z okazji jubileuszu naszego klubu i jest autorską produkcją, której tematem przewodnim są historie przygody z koszykówką kilku głównych bohaterów mocno związanych z Dąbrową Górniczą.

Rozgrywki Energa Basket Ligi rozpoczęliśmy od naszej „małej tradycji” czyli zwycięstwa w meczu derbowym województwa Śląskiego z GTK Gliwice. Następnie nasz zespół zaliczył serię wzlotów i upadków na przestrzeni całego sezonu. Dąbrowscy koszykarze potrafili we wspaniałych, a nierzadko dramatycznych okolicznościach zwyciężać faworyzowanych rywali jak chociażby Śląsk Wrocław, Legia Warszawa, Czarni Słupsk, czy też Spójnia Stargard. Niestety nie zabrakło też spotkań zakończonych zwycięstwem rywali i w dość pechowych okolicznościach rozgrywki Energa Basket Ligi ostatecznie zakończyliśmy na rundzie zasadniczej z bilansem 11 zwycięstw i 19 porażek zajmując 11. miejsce.

W sezonie 2022/2023 ponownie stanęliśmy do rywalizacji na arenie międzynarodowej w ramach pucharu Alpe Adria Cup. W ramach fazy grupowej mierzyliśmy się z KK Furnir, Oberwart Gunners oraz BK Kvis Pardubice. Po zajęciu drugiego miejsca w grupie A awansowaliśmy do fazy pucharowej, gdzie w ćwierćfinale w pokonanym boju zostawiliśmy rumuński zespół Mozzart Bet Timisoara, awansując tym samym do turnieju Final Four, który był rozgrywany w Wiedniu. W stolicy Austrii byliśmy bez konkurencyjni i po pokonaniu BC Komarno w wielkim finale mierzyliśmy się z gospodarzami BC GGMT Vienna i w tej rywalizacji również nie pozostawiliśmy żadnych złudzeń, która z ekip bardziej zasługuje na zwycięstwo, a nasi koszykarze mogli z dumą podnieść puchar w geście zwycięstwa! 16 marca 2023 już na zawsze wpisze się złotymi zgłoskami do historii klubu.

W minionym sezonie nie brakowało również wspaniałych i emocjonujących chwil, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci naszych kibiców jak chociażby drugie miejsce Martina Krampelja w konkursie wsadów, który rozgrywany był podczas Pucharu Polski, czy też rekord punktowy wszechczasów – 51 pkt.!, ustanowiony przez Gerry’ego Blakes w meczu z Legią Warszawa (19.03.23r.).

Jesteśmy przekonani, że sympatycy naszego klubu dokładnie tak samo jak my nie mogą się już doczekać kolejnego emocjonującego sezonu!