Koszykarski świat nie znosi próżni i na wakującym stanowisku pierwszego trenera naszego zespołu zasiądzie hiszpański szkoleniowiec Boris Balibrea, który właśnie podpisał dwuletni kontrakt.

Boris Balibrea Oliveras (tak brzmi jego pełne nazwisko) jest z pochodzenia Katalończykiem urodzonym 16 kwietnia 1988 w Barcelonie. Swoją karierę w charakterze pierwszego trenera rozpoczynał w 2011 roku prowadząc Club Bàsquet L’Hospitalet w Liga Española de Baloncesto Aficionado – EBA (IV klasa rozgrywkowa w Hiszpani). W lidze EBA spędził sześć lat prowadząc różne zespoły, a następnie w 2017 roku postanowił wyruszyć za granicę, aby skonfrontować się z europejskim środowiskiem koszykarskim i podpisał kontrakt ze szwedzkim klubem Wetterbygden Stars, grającym na drugim poziomie rozgrywkowym. Już w pierwszym sezonie pracy w zespole z Huskvarny trener Balibrea poprowadził swoich podopiecznych do awansu, a w sezonie 2018/2019 rywalizując już na poziomie szwedzkiej ekstraklasy zdołał awansować do fazy play-off. Jego znakomite osiągnięcia nie uszły uwadze koszykarskich ekspertów i został on uhonorowany tytułem trenera roku. W 2020 roku trener Balibrea przeniósł swoje talenty  do zespołu UMEA BSKT, z którym pracował nieprzerwanie do końca sezonu 2022/2023, który zakończył się dla klubu historycznym awansem do półfinałów, a trener Balibrea po raz kolejny został uhonorowany tytułem trenera roku. Zespół prowadzony przez hiszpańskiego szkoleniowca cechował się bardzo ofensywnym usposobieniem – 88,3 pkt. na mecz mówi samo za siebie (był bezapelacyjnie najwyższy wynik w całej szwedzkiej lidze). Jego podopieczni mocno napierali na rywali grając bezpardonowo i odważnie, czym sprawiali poważne kłopoty przeciwnikom, którzy bardzo często uciekali się do fauli, kierując ich tym samym na linię rzutów wolnych. Dla trenera Balbrei bardzo ważna była gra z ponowienia i punkty drugiej szansy, a więc mocno zachęcał swoich podopiecznych do agresywnej walki na atakowanej tablicy. Miejmy nadzieję, że w Dąbrowie Górniczej trener Balibrea również zaszczepi w naszym zespole wolę walki o każdą piłkę oraz otwartość na atrakcyjną i ofensywną koszykówkę.

Hola entrenador! Comptem amb grans èxits sota el vostre lideratge.