Naszą drużynę wzmacnia prawdziwy „swingman”, który dzięki swoim znakomitym warunkom fizycznym z powodzeniem może grać na pozycji rzucającego obrońcy lub niskiego skrzydłowego. 

Już od najmłodszych lat Szymon zdradzał predyspozycję do gry w koszykówkę na najwyższym poziomie. Podczas występów w Biofarmie Basket Junior Poznań został wicemistrzem Polski Juniorów (w 2015 r.) oraz dwukrotnym brązowym medalistą Mistrzostw Polski Juniorów Starszych (2015 i 2017 r.). Na ekstraklasowych parkietach zadebiutował w barwach Stali Ostrów Wielkopolski, gdzie spędził dwa sezony uwieńczone zdobyciem Mistrzostwa Polski w 2021 r. Następnie w poszukiwaniu większych minut Szymon zdecydował się na przejście do pierwszoligowych Kociewskich Diabłów ze Starogardu Gdańskiego, gdzie pokazał się ze znakomitej strony. Podczas 31 min. średnio spędzanych na parkiecie notował 18,2 pkt., 5,6 zbiórki, a także 2,3 asysty, a jego boiskowe popisy nie umknęły koszykarskim ekspertom, dzięki czemu został uhonorowany nominacją do pierwszego składu I Ligi. Ostatni sezon to powrót do ekstraklasy i regularne występy u naszych lokalnych rywali – GTK Gliwice. Nomen omen najlepszy mecz poprzednich rozgrywek Szymon rozegrał właśnie przeciwko MKS Dąbrowa Górnicza zdobywając 16 pkt. i trafiając 3 z 4 rzutów za 3 pkt.

Szymon Ryżek: Na wstępie chciałbym powiedzieć, że bardzo się cieszę z faktu dołączenia do zespołu z Dąbrowy Górniczej. Sezon zbliża się wielkimi krokami, dlatego już niedługo spotkamy się z drużyną, zaczniemy się poznawać i mocno trenować. Nie mogę się doczekać! Kibice zapewne również zacierają już ręce na nadchodzący sezon, więc już dzisiaj zapraszam do kibicowania i wspierania nas z trybun.