W kolejnym spotkaniu Orlen Basket Ligi w naszej hali domowej będziemy podejmowali Polski Cukier Start Lublin, który na początku sezonu jest jedną z rewelacji rozgrywek. W pierwszych trzech meczach odnieśli komplet zwycięstw w pokonanym polu pozostawiając Twarde Pierniki Toruń, Trefla Sopot oraz Sokoła Łańcut.

Sezon 2023/2024 to kolejny rok pracy trenera Artura Gronka w Lublinie. W uprzednim sezonie prowadzony przez niego Start wystąpił w finale Pucharu Polski (przegrali z Treflem Sopot) oraz zajął 3. miejsce w rozgrywkach międzynarodowych European North Basketball League. Na parkietach koszykarskiej ekstraklasy nie było już jednak tak dobrze.  Lublinianie zakończyli rozgrywki na 13. miejscu z ujemnym bilansem 11 zwycięstw i 19 porażek, także w obecny sezonie istnieje duża przestrzeń do poprawy zgodnie z aspiracjami lubelskich kibiców i działaczy, którzy nie ukrywają, że gra w fazie play-off jest dla nich nadrzędnym celem.

W wypowiedziach dla mediów trener Gronek deklarował, że jest bardzo zadowolony ze skompletowanego składu. Wedle jego oceny jego podopieczni charakteryzują się zamiłowaniem do ciężkiej pracy, drużynowością oraz agresywną grą w obronie. Tegoroczny Start faktycznie prezentuje bardzo intensywny i kolektywny basket. W trzech pierwszych meczach sezonu rozdawali średnio 23,3 asysty co jest najlepszym wynikiem w całej OBL. Duża liczba asyst przekłada się również na imponującą liczbę zdobywanych punktów, których dotychczas notowali 94,3.

Liderem zespołu z Lublina jest bez wątpienia Jabril Durham, który przebojem wdarł się do polskiej ekstraklasy. Już w pierwszym meczu otrzymał nagrodę MVP kolejki, po tym jak w meczu przeciwko Twardym Piernikom Toruń otarł się o triple double gromadząc 22 pkt., 9 asyst oraz 8 zbiórek. Durham porusza się po parkiecie z dużą gracją i swobodą ruchów. Potrafi skutecznie penetrować strefę podkoszową jak również grozi rzutem z dystansu. O pozycji i zaufaniu jakim darzy go trener Gronek najlepiej świadczy, iż to właśnie jemu powierzono kapitańską opaskę. Ważnym ogniwem zespołu Startu jest również rzucający obrońca Liam O’Reilly. Amerykanin jest prawdziwym strzelcem, który odznacza się bardzo dobrą selekcją rzutową, jak dotąd zdobywał średnio 18,3 pkt. przy 41,7% skuteczności rzutów za 3 pkt. Liam posiada również dobry przegląd pola i potrafi skutecznie obsłużyć lepiej ustawionych kolegów – 7,3 asysty na mecz.

Start Lublin ma już za sobą również debiut w tegorocznej edycji European North Basketball League, lecz z pewnością nie może zaliczyć go do udanych. W Pierwszej kolejce lublinianie ulegli litewskiemu Juventusowi, aż trzydziestoma punktami 73:103.

W czwartkowe popołudnie w Dąbrowskiej Hali Centrum im. Zygmunta Cybulskiego szykują się prawdziwe koszykarskie emocje na najwyższym poziomie. Obie drużyny pokazały już w obecnym sezonie, iż preferują szybką i ofensywną koszykówkę okraszoną pokaźnymi zdobyczami punktowymi.

Przed meczem głos zabrali trener Boris Balibrea oraz zawodnik Szymon Ryżek:

Boris Balibrea: To naprawdę bardzo ważny dla nas mecz, szczególne po ciężkiej porażce, choć mam nadzieję, że odrobiliśmy lekcję, którą dał nam Anwil i skupimy się na meczu ze Startem. Chcemy dobrze rozpocząć ten mecz, co jest bardzo ważne. W okresie przygotowawczym dwukrotnie graliśmy przeciwko nim, ale to jest całkowicie inny mecz. Musimy być przygotowani mentalnie, to będzie spotkanie zespołów z charakterem, ważne będzie skupienie przez pełne 40 min. Mieliśmy trening podczas, którego przygotowywaliśmy się na to co będziemy musieli wykonać podczas meczu. Najważniejszą rzeczą jest dobra obrona połączona z tranzycją. Lublin to zespół, który lubi wysokie tempo, są pewni siebie po serii trzech zwycięstw, więc musimy być pewni, że przygotowaliśmy się właściwie.

Szymon Ryżek: Przyjeżdża do na wymagający, silny rywal. Zespół z Lublina rozpoczął rozgrywki os bilansu 3:0 i na pewno nie będzie chciał schodzić ze zwycięskiej ścieżki. Natomiast my pokazaliśmy już w tym sezonie, że potrafimy postawić ciężkie warunki, tym bardziej na własnym parkiecie. Będzie to zapewne szybki jak i fizyczny mecz, w którym żadna z drużyn nie będzie chciała odpuścić.

Wszystkich fanów basketu z Dąbrowy Górniczej i okolic zapraszamy do Hali Centrum im. Zygmunta Cybulskiego 12.10.23 r. godz. 17:30

Bilety do kupienia TUTAJ

Mecz będzie można również obejrzeć na kanale Polsat Sport